Історія технології порошкового фарбування
Передумови розвитку.
Варто почати з того, що метод порошкового фарбування було впроваджено в практику ще в 60-ті роки минулого століття. Приблизно в той же час, вчені винайшли електростатичний спосіб нанесення порошкового матеріалу, що й посприяло взаємному стрімкому розвитку цієї, найнеобхіднішої на сьогоднішній день технології в сучасній лакофарбній індустрії.
Розробників на такі дії підштовхували ряд економічних, екологічних факторів, наростаючі потреби охорони здоров’я та навколишнього середовища (бо як згадувалося в попередніх статтях це екологічно чистий метод), потреби зробити будь-яке покриття привабливішим. Але слід відмітити, що даний вид покриття розроблявся з метою не тільки декоративного нанесення, а й надійного захисту і зменшення витрат на фарбування, тому технологам роками доводилося експериментувати з порошковою рецептурою, щоб отримати надійну, високоякісну та довговічну порошкову фарбу.
Перші порошкові фарби
60-й рік 20 століття став просто визначним в історії лакофарбної промисловості: “народжується” система анодування, яка дала величезний поштовх розвитку емалей по типу “металік”, “муар”, що користуються шаленою популярністю сьогодні серед палітри порошкових фарб зі спецефектами. А порошкові фарби зі стійкістю до агресивних факторів зовнішнього середовища стали уже не новиною. Однак, що стосується порошкових фарб на епоксидній основі, то з’являтися вони почали лише в період з 1965 по 1970 роки, поліуританові та поліефірні - з 1968 по 1972 роки.
Перший офіційний патент від Німеччини
В 1950-1955 - х роках в Німеччині влада починає видавати перші офіційні патенти підприємцям на право користуватися методом порошкового фарбування, а з 1963 року в країнах Європи на ринку з’являється перше електростатичне устаткування, яке зі швидкістю вітру розкуповується власниками інженерних майстерень.
Латинська Америка - батьківщина порошкової лакофарбної промисловості
Історія довга та цікава, проте офіційною та визначальною датою запровадження технології порошкового фарбування слід вважати 1971 рік, коли був побудований спеціалізований масштабний завод у Сполучених Штатах Америки.
Короткий екскурс в історію Стародавнього світу
За даними археологічних розкопок історики стверджують, що даний метод використовувався ще у минулих тисячоліттях в цивілізації древніх інків та єгиптян, які в 3 столітті до н. е. для виготовлення царських прикрас, розбивали дорогоцінне каміння і метал до порошку і виплавляли з нього виріб потрібної форми. В 5 столітті до н. е. в індійському Делі була сконструйована колона, яку покрили позолотою за порошковим методом, дуже схожим на сучасний. Вона “дожила” до наших днів і знаходиться біля мечеті Куват-іль-Іслам.
Сьогодення
Сучасна порошкова фарба зайняла чільне місце у всіх галузях світового виробництва, завдяки неперевершеним експлуатаційним, декоративним та захисним якостям її використовують в:
сільськогосподарській та машинобудівній промисловості
- деталі
- прилади
в архітектурі та будівництві
- металеві конструкції
- рами вікон
- дверей
- рекламні щити
- мости
- паркани
- огорожі
для медичного устаткування
- операційні столи
- інструменти
- обладнання
для побутової техніки
- холодильники
- телевізори
- пральні машини
для неметалевих виробів
- кераміка
- плитка
- скло
- пластик тощо.
Не дивлячись на такі успіхи, науковці та інженери усього світу щороку невпинно працюють над удосконаленням старих та створенням нових технологій та типів порошкових фарб, щоб ще не одне століття по праву тримати пальму першості.
Дар'я
Стаття підготовлена головним редактором заводу Етика
Досвід роботи 3 роки.
Хобі: тхеквандо, гра на саксафоні